Skip to content

Šta vam krade energiju? Kandida – uporna i dosadna infekcija

Kada govorimo o zdravlju, vrlo često koristimo reči ravnoteža i balans. Ljudski organizam je jedan savršen sistem, gde svaka ćelija obavlja svoju funkciju. Malo iskakanje u ovom savršenom mehanizmu može da izazove vrlo neugodne simptome i probleme.

Isti je slučaj i sa gljivicom Candidom albicans koja je normalan stanovnik naše kože i sluznica, a do problema dolazi kada ona počne prekomerno da raste, što može uzrokovati niz tegoba.

Kandidijaza je bolest izazvana prekomernim rastom gljivica iz roda Candida. Dakle, nije svako prisustvo ove gljivice bolest već samo njen prekomerni rast. Dodatni problem predstavlja to što su mnoge vrste kandide otporne na lekove, pa terapija lekovima često nije dovoljna da se mikroflora vrati u ravnotežu.

Šta pogoduje razvoju kandidijaze?

Ukoliko osoba ima jak imunitet, neće doći do prekomernog rasta gljivice, a samim tim neće doći ni do infekcije, međutim ukoliko osoba ima oslabljen imunitet, iz raznih razloga, postoji velika mogućnost da dođe do kandidijaze.

Do preteranog razmnožavanja kandide može da dođe:

  • U toku hormonske terapije (kontraceptivne pilule)
  • Kod upotrebe kortikosteroida (uključujući i inhalaciju i pumpice)
  • Kod upotrebe lekova koji smanjuju ili neutrališu želudačnu kiselinu
  • U toku lečenja citostaticima (slabe imunitet)
  • Prekomernom i neracionalnom upotrebom antibiotika – uništavaju i korisne bakterije u crevima te dovode do narušavanja balansa crevne mikrobiote
  • Kod beba zbog upotrebe varalica
  • Korišćenjem plastičnog pribora za jednokratnu upotrebu više puta
  • U trudnoći, kod dece i starijih osoba
  • Kod obolelih od šećerne bolesti
  • Kod ishrane bogate ugljenim hidratima

Simptomi kandidijaze

Kandida voli vlažnu i toplu sredinu, pa su to mesta njenog preteranog razmnožavanja. Gljivičnom infekcijom mogu biti zahvaćeni koža, nokti i sluznice – usta, vagina i creva.

Na mestu gljivične infekcije se javlja crvenilo, svrab, peckanje, bele naslage…Pored ovih uobičajenih simptoma javljaju se i neki drugi koje nikada ne bismo povezali sa gljivičnom infekcijom: umor, nadimanje, grčevi, nedostatak koncentracije, svrab kože, anksioznost, mučnina, pospanost, hronični sekret iz nosne šupljine, kašalj, bolovi u grlu, alergije…

Kandida proizvodi toksine koji iz creva mogu da dospeju i do jetre, koja je glavni organ za detoksikaciju, a sve ovo vodi ka slabljenju imuniteta.

Kandida – kako je izlečiti i sprečiti ponovno pojavljivanje

Infekcija kandidom može biti uporna. U lečenju kandide najčešće se koriste antigljivični preparati, antimikotici i probiotici.

Kako određene životne navike pogoduju razvoju kandidijaze, tako i pridržavanjem određenih zdravih životnih navika dolazi do njenog izlečenja.

Najpre je važno da obnovimo crevnu mikrofloru, ojačamo imunitet kroz zdravu ishranu, zdrave životne navike, probiotike i suplemente. Jak imunitet ne dozvoljava ako dođe do narušavanja ravnoteže i do razvoja bolesti.

Prema najnovijim naučnim istraživanjima za imunitet je najvažnije zdravlje gastrointestinalnog trakta, odnosno crevna mikrobiota.

Gljivica ima veliku sposobnost vezivanja za ćelije sluzokože što je posebno izraženo u prisustvu šećera i niže pH vrednosti (kisela sredina).

Iz ishrane je potrebno izbaciti proste šećere (slatkiši), proizvode od belog brašna (testa), hranu koja sadrži kvasac, pečurke, alkohol, mleko, gazirana pića. Dakle važno je smanjiti, a u nekim slučajevima i potpuno izbaciti unos slatke i kisele hrane.

Potrebno je unositi veću količinu vode i čajeva, hranu bogatu proteinima i vlaknima, maslinovo ulje, beli luk, lan, sveže povrće i voće…

U slučaju vaginalne gljivične infekcije potrebno je izbegavati sintetički, a nositi pamučni veš koje je opran na visokim temperaturama.

Nekada se čini da stanje postaje gore

Potrebno je imati strpljenja i biti disciplinovan kada je u pitanju lečenje kandide jer nekada čak i ako smo disciplinovani što se tiče ishrane može doći do pogoršanja simptoma. Naime, odumiranjem gljivice ona ispušta toksine koji izazivaju tegobe, ali je važno nastaviti sa terapijom i dijetom.

Čaj protiv kandidijaze i Palisept® – prirodna rešenja

Rešenja uvek postoje u prirodi – CANDIDA MIX – mešavina biljnog čaja sa antiseptičnim delovanjem (Čaj broj 92) i Palisept® kapsule pokazale su se efikasnim u lečenju kandidijaze uz odgovarajuću terapiju i režim ishrane.

Aktivni sastojci lekovitog bilja koje ulazi u sastav CANDIDA MIX čajne mešavine deluju antimikrobno na izazivače gljivičnih infekcija. Takođe, deluju i spazmolitično i protivupalno, a polisaharidi prisutni u cvetu nevena deluju imunostimulišuće, jačajući otpornost organizma na infekcije.

Preporuka je da se CANDIDA MIX čajna mešavina koristi tokom 3-6 nedelja u kontinuitetu, po potrebi i duže, sve do postizanja negativnog nalaza na prisustvo gljivica. Paralelno, osoba može koristiti i Palisept kapsule u dozi od 3×1 kapsule dnevno.

CANDIDA MIX– mešavina biljnog čaja sa antiseptičnim delovanjem se ne preporučuje trudnicama, dojiljama i deci mlađoj od 12 godina.

Kod kandidijaze za dete možete pomešati jednake količine majkine dušice i vranilovke. Za pripremu jedne šolje čaja, jednu ravnu kašičicu mešavine prelijte šoljom ključale vode, ostavite da odstoji 15 minuta i procedite. Tokom dana detetu možete dati 2 šolje čaja.

 

Palisept® kapsule – biljni dodatak ishrani sa etarskim uljem origana imaju značajno ne samo antibakterijsko, već i antimikrobno dejstvo na izazivače upornih gljivičnih infekcija. Lekovita svojstva origana (vranilove trave) potvrđena su savremenim naučnim istraživanjima.

 

 

 

 

 

 

 

This Post Has One Comment

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Back To Top