Čaj od korena omana
274.00 RSD (sa PDV)
Pokazuje baktericidno, anthelmintičko, antifungalno i antitumorsko delovanje. Olakšava iskašljavanje, olakšava lučenje žuči, podstiče izlučivanje mokraće.
Opis
ČAJ OD KORENA OMANA – Moć bilja
Latinski naziv i familija: Inula helenium L. (Asteraceae)
Opis: Rizom je granat i krtolast. Listovi su naizmenični, jajasti, sa naličja dlakavi, obod je nazubljen. Listovi obuhvataju stabljiku srcastom osnovom. Stabljika je uspravna, u gornjem delu dlakava. Glavice su krupne, pojedinačne ili u razređenim gronjama. Osovina cvasti je ravna i gola, središni cvetovi cvasti su cevasti, a obodni jezičasti, žuti. Raste u istočnoj i jugoistočnoj Evropi, na Kavkazu, spontano je raširen po čitavoj Evropi.
Kao lekoviti deo biljke koristi se: Osušen rizom sa korenom (Inulae rhizoma et radix).
Hemijski sastav: Koren omana sadrži preko 40% inulina, sluzi, etarsko ulje, seskviterpenske laktone, triterpene, stigmasterol, poliacetilene.
Upotreba: Aktivni sastojci omana pokazuju baktericidno, anthelmintičko, antifungalno i antitumorsko delovanje.
U narodnoj medicini se koristi: Za olakšavanje iskašljavanja, olakšavanje lučenja žuči, podsticanje izlučivanja mokraće.
Ograničenja u upotrebi: Ne preporučuje se tokom trudnoće i dojenja.
Neželjeni efekti i interakcije sa lekovima: Iritira mukozne membrane i može izazvati kontaktni dermatitis i povraćanje. Može da utiče na već postojeću terapiju antihipertenzivima i hipoglikemicima.
Način pripreme i upotrebe čaja: Pola kafene kašike korena omana preliti šoljom (200 ml) ključale vode. Sud poklopiti i ostaviti da stoji 10-15 minuta. Procediti i piti dve do tri šolje čaja dnevno.
Oman (Inulae radix) ulazi u sastav čajne mešavine broj: 4
Pakovanje: 80g
Gordana –
Smeju li deca od 6 godina da piju ovaj čaj?
Institut Dr Josif Pancic –
Upotreba čaja se ne preporučuje deci mlađoj od 12 godina.
Stana Djekic (potvrđen vlasnik) –
Nešto savršeno u vreme opšteg zagađenja vazduha