Kada govorimo o zdravlju, vrlo često koristimo reči ravnoteža i balans. Ljudski organizam je jedan…
LEKOVITO BILJE I HIPERTENZIJA
Hipertenzija ili visok krvni pritisak je bolest od koje pati skoro četvrtina svetske populacije. Obzirom da u većini slučajeva ne daje nikakve simptome, često prolazi nezapažena a ako se ne leči može dovesti do tragičnih posledica. Akutna hipertenzija može dovesti do moždanih krvarenja dok hronična povećava rizik od infarkta miokarda, srčane insuficijencije, oštećenja bubrega, oštećenja vida i demencije.
Na krvni pritisak utiču brojni faktori od kojih su najznačijniji snaga kontrakcije srčanog mišića i tonus krvnih sudova. Pri merenju krvnog pritiska prva vrednost predstavlja sistolni pritisak (arterijski pritisak u fazi srčane kontrakcije) a druga vrednost dijastolni pritisak (arterijski pritisak u fazi kada je srčani mišić opušten izmešu kontrakcija). Krvni pritisak je visok ukoliko se održava iznad nivoa od 140/90 mmHg.
U najvećem broju slučajeva uzrok hipertenzije nije poznat: na njen razvoj mogu uticati način života i genetske predispozicije, kao i starost (sa godinama raste i učestalost).
U početnoj fazi, povišen krvni pritisak se može korigovati odgovarajućim higijensko-dijetetskim merama. Kod gojaznih osoba, gubitak viška kilograma dovodi i do sniženja pritiska, a takođe redovna fizička aktivnost, uravnotežena ishrana sa smanjenim unosom kuhinjske soli i dosta voća i povrća kao i smanjenje izloženosti stresu daju dobre rezultate.
Prirodni diuretici kao što su plod šipka, cvet hibiskusa, list breze, koren zečjeg trna, herba rastavića ili list koprive stimulišu izlučivanje mokraće čime se smanjuje volumen krvi u čirkulaciji što pomaže normalizovanju povišenog pritiska. Čaj od cveta gloga sa listom tradicionalno se koristi za jačanje srčanog mišića dok herba bele imele, list masline, herba srdačice i herba hajdučke trave povoljno deluju i na perifernu cirkulaciju.
Naš Čaj kod visokog krvnog pritiska sadrži:
- koren valerijane čiji aktivni sastojci deluju umirujuće kod duševne napetosti i stresa,
- cvet gloga sa listom čiji aktivni sastojci deluju na snagu kontrakcije srčanog mišića
- herbu hajdučke trave i herbu bele imele čiji aktivni sastojci povoljno deluju na tonus krvnih sudova
- list breze i plod šipka čiji aktivni sastojci deluju diuretično
Redovnom upotrebom, uz ostale higijensko-dijetetske mere, ova čajna mešavina može doprineti normalizovanju povišenog krvnog pritiska.
Mozete li mi reći koja biljka i čaj od nje podiže pritisak sobzirom da imam jako nizak pritisak,hvala.
Možete da koristite Čaj kod sniženog krvnog pritiska (Čaj broj 35) koji povoljno deluje na mikrocirkulaciju i tonus krvnih sudova. Preporučuje se osobama sklonim hipotenziji, za normalizovanje krvnog pritiska. Od pojedinačnih čajeva kao pomoć kod niskog pritiska mogli biste koristiti čajeve od cveta gloga sa listom i korena sladića. Lekoviti sastojci gloga pomažu normalizaciji pritiska bilo da je u pitanju hipotenzija ili hipertenzija, a čaj od sladića dužom upotrebom može dovesti do hipertenzije, stoga ga treba koristiti samo do postizanja normalnih vrednosti krvnog pritiska.
Koliko Kosta caj od cveta gloga I cajevi zaperifernu cirkulaciju
Poštovana Danijela, ovih dana u toku je acijsko sniženje cena od 15% za proizvode kupljene u našim Apotekama „Moć bilja“ u Beogradu i Pančevu i za on-line kupovinu na našem sajtu.
Trenutrna cena Čaja od cveta gloga sa listom 207RSD (cena van popusta je 243RSD), dok je cena Čajne mešavine br.54 za bolju cirkulaciju „BC“ 357RSD (cena van popusta je 420RSD).
Sta je dobro za varirajuci pritisak?
Poštovani Čedomire, kod varirajućeg pritiska se preporučuje upotreba čaja ili ekstrakata od gloga, obzirom da aktivni sastojci gloga doprinose harmonizaciji krvnog pritiska bilo da su u pitanju povišene ili snižene vrednosti.
Dobar dan.
Da li TRNJINA spušta ili podiže pritisak? Pitam zbog majke koja ima varirajući pritisak ,da li uopšte sme da konzumira TRNJINU u bilo kom obliku? Svako dobro.
Plod trnjine se uglavnom preporučuje kao sredstvo protiv dijareje, a svež sok i čaj pripremljen od lista trnjine se koriste za ispiranje usta i grla kod upale sluzokože i afti. Čaj od cveta trnjine se preporučuje kao sredstvo za iskašljavanje, blagi laksativ, kao sredstvo za preznojavanje ili blag diuretik. Obzirom na blago diuretično dejstvo, čaj od cveta trnjine bi mogao da utiče na sniženje pritiska, a što se tiče ploda, može se koristiti u ishrani jer sadrži i supstance sa antioksidativnim efektom koje povoljno deluju na zdravlje.
Poštovani, imam psorijazu godinama unazad i stečen visok pritisak posle skorašnjeg porođaja. Interesuje me da li ovaj čaj može da pogorša psorijazu ili da je smiri?
Prema do sada dostupnim podacima, lekovito bilje koje ulazi u sastav ove čajne mešavine ne bi trebalo da ima uticaja na psorijatične promene.
Interesujeme caj za pritisak koji varira
Čaj od lista gloga sa cvetom može se koristiti i kod povišenog i kod sniženog krvnog pritiska, ipak, pritisak koji varira je stanje koje zahteva stručni medicinski tretman, tako da je nužno obratiti se lekaru radi odgovarajuće dijagnostike i terapije.
I mene zanima čaj od rujevine. Da li ćete ga uvrstiti u asortiman?
Čaj od rujevine najverovatnije neće biti u proizvodnom programu do sledeće jeseni (2020 godine). Ukoliko ga bude ranije, informacija će biti objavljena na sajtu i našoj facebook stranici.
Koliko košta caj od rujevine Rujevine.
Čaj od rujevine za sada nije u našem proizvodnom programu.