Čaj od lista koprive
212.00 RSD (sa PDV)
List koprive se koristi kod pojačanih menstrualnih krvarenja i krvarenja iz hemoroida, kod povišenog nivoa šećera u krvi, za pospešenje lučenja mokraće.
Opis
ČAJ OD LISTA KOPRIVE – Moć bilja
Latinski naziv i familija: Urtica dioica L. (Urticaceae)
Opis: Stablo je uspravno i četvrtasto, listovi su na lisnim drškama, naspramni, jajasto-lancetasti, testerasto nazubljeni. Stabljika i listovi pokriveni su žarnim dlakama. Cvetovi su zelenkasti, skupljeni u cvasti (muške – uspravne, ženske – viseće), a plod je orašica. Kosmopolitska vrsta koja raste oko kuća, pored puteva, na đubrištima i na staništima bogatim nitritima.
Kao lekoviti deo biljke koristi se: Osušen list (Urticae folium), koren (Urticae radix), seme (Urticae semen).
Hemijski sastav: List koprive sadrži organske kiseline (oksalnu, mravlju, silicijumvu), slobodne amine (acetilholin, betain, holin, histamin, serotonin), flavnoide, karotenoide, tanine, kumarine. Koren koprive sadrži polisaharide, lektine, kumarine, triterpene.
Upotreba: List koprive se koristi kod pojačanih menstrualnih krvarenja i krvarenja iz hemoroida, kod povišenog nivoa šećera u krvi, za pospešenje lučenja mokraće. Koren koprive se koristi kod benignog i malignog adenoma prostate.
Takođe se koristi: U ishrani za pripremu čorbi.
Ograničenja u upotrebi: Sveža biljka izaziva burne rekacije na koži.
Način pripreme i upotrebe čaja: Dve kafene kašike lista koprive preliti šoljom (200 ml) hladne vode, zagrejati do ključanja, poklopiti i ostaviti da stoji 10 minuta, a zatim čaj procediti. Piti dve do tri šolje čaja dnevno.
Kopriva (Urticae folium/Urticae radix) ulazi u sastav čajnih mešavina broj: 1, 6, 69, 83, 101
Pakovanje: 50g
Maki –
Da li trudnice smeju da piju ovaj čaj?
Institut „Dr Josif Pančić“ –
Čaj od lista koprive smeju da piju trudnice. U prvom trimestru nemojte piti veće količine čaja, već se ograničite na 1 šolju čaja dnevno.
Mira –
Zanima me koliko dugo caj od koprive sme da se pije?
Institut Dr Josif Pancic –
Za upotrebu čaja ne postoje posebna ograničenja, može se koristiti do postizanja poboljšanja i povlačenja simptoma, međutim, ukoliko ni posle 7-10 dana upotrebe ne dođe ni do kakvog poboljšanja, upotrebu treba prekinuti i obratiti se lekaru radi odgovarajuće dijagnostike i terapije.
Ivan –
Poštovanje,
interesuje me koja je razlika između čaja od lista koprive i korena koprive, tj. za sta je koji?
još konkretnije koji je bolje pšiti za sezonske alergije?
Hvala
Institut Dr Josif Pancic –
Čaj od lista koprive se većinom preporučuje kod malokrvnosti, za poboljšanje krvne slike, i kao sredstvo za izmokravanje kod urinarnih tegoba, dok se čaj od korena koprive preporučuje za olakšanje tegoba kod benigne hiperplazije prostate. Kod sezonskih alergija obično preporučujemo upotrebu čajne mešavine od jednakih delova lista koprive, lista bokvice i korena maslačka.
Sanja –
Iz iskustva znam da je caj od koprive savrsen kao pomoc u borbi protiv sezonskih alergija.
Institut Dr Josif Pancic –
Najlepše Vam zahvaljujemo na komentaru, iskustva korisnika su dragocena za sve posetioce stranice koje muči isti zdravstveni problem. Srdačan pozdrav,
Anonimni –
Odlican caj protiv malokrvnosti!
Anonimni –
Одличан чај!
Dr Markos –
Izuzetno delotvoran napitak!